Hore ↑

14.02.2022

ODKAZ LÁSKY

Romantikou a láskou nabité podujatie s názvom Odkaz lásky v komplexne zrekonštruovanej historickej budove mestského múzea pre všetky zamilované páry pripravilo mesto Senica v týždni od 14. do 20. februára. Okrem zvečnenia odkazu svojej lásky si tu páry budú môcť zahrať interaktívnu hru Láskomer na svojich mobilných telefónoch, zapojiť sa do špeciálnej výzvy s cieľom nájsť skrytých milencov v zákutiach rozsiahlej makety historickej Senice, či mať možnosť odfotiť sa v nadrozmerných „valentínkach“, ktoré sa v minulosti ako pohľadnice posielali svojej milovanej alebo milovanému. Tieto „valentínky“ s otvormi pre tváre zamilovaných návštevníkov budú tak ako aj celé podujatie ladené v romantickom, tzv. vintage štýle. Návštevníci sa počas valentínskeho podujatia v mestskom múzeu dozvedeli napríklad o ľúbostnom príbehu zo senického kaštieľa Machatka, ale aj o tajných príbehoch lásky Aničky Jurkovičovej a jej nápadníkoch. V čase ich preniesla virtuálna expozícia o podobách lásky naprieč storočiami, či o vývoji ľúbostnej poézie. Pikoškou bolo video exkurz do vývoja spodnej bielizne pre dámy i pánov, v ktorom sme sa vrátili o dobrých sto rokov späť. Po absolvovaní romantickej návštevy múzea bol pre každého návštevníka pripravený sladký darček v podobe originálneho a chutného perníkového srdca.

 Senická radnica tak začína s novou tradíciou, počas ktorej si budú môcť zaľúbené páry uložiť v múzeu odkaz svojej lásky a po niekoľkých rokoch vznikne z týchto vyznaní samostatná expozícia. Do projektu sa ako spoluorganizátor zapojila aj Záhorská knižnica, ktorá si pre návštevníkov pripravila krátku prezentáciu vývoja ľúbostnej poézie od staroveku až po dnešok. Bude zaujímavé sledovať, ako sa vyznania lásky postupne menili v čase, ako sa z najdlhšej ľúbostnej básne na svete postupne láska vyznávala niekoľkými slovami a v súčasnosti dokonca pár emotikonmi...

Odkaz lásky bol venovaný nielen zamilovaným. Valentín môže byť príležitosťou ukázať, že nám na niekom záleží. V čase konania podujatia Odkaz lásky (od 14. do 20. februára) bolo pred budovou múzea umiestnené veľké srdce vďaky ako poďakovanie všetkým, ktorí sa o naše zdravie a bezpečnosť starali aj počas celého uplynulého, už druhého „kovidového“ roka. Veľké červené srdce, ktoré bezplatne zapožičala spoločnosť Blachere Ilumination Central Europe, sa pekne vynímalo aj na valentínskej fotografii návštevníkov senického podujatia Odkaz lásky.


logo_itre.svg logo_unia.svg